Sakin Oynamak

Oynadığımız oyunlarda çoğu zaman agresif hamlelerimizden ötürü oyunu kaybederiz. Daha oyunun başlarında boş bir köşe ya da  kenara oynamaktansa, rakibe ölçüsüz saldırmak bize daha cazip gelir. Aynı şekilde, oyun ortasında sınırı gözeterek rakibi küçültmek yerine (aslında bu yeterliyken) riskli derin bir saldırı hamlesi bize çok akıllıca görünür. Şanslı günümüzdeyken bu tarz hamleler işe yaramış olsa da, biraz deneyimli bir oyuncu karşısında daha oyunun 30-40. hamlesinde hayli geriye düştüğünüze sıklıkla şahit olmuşsunuzdur.

Bu yazımda sizlere faydalı olacağını düşündüğüm, benim de uygulamaya çalıştığım (ne yazık ki her zaman başarılı olamadığım) sakin oynamakla ilişkilendirdiğim dört prensipten çok detaya inmeden birkaç örnekle üzerinden geçerek bahsedeceğim.

Sakin oynamanın ilk prensibi : oyun açılışında önce köşe, sonra yaklaşım hamleleri, kıyı ve merkezde güçlenmeye odaklanmaktır.

Paek Seongho(b) (9p) – Cho Chikun(s) (9p)

Cho Chikun ve Lee Changho gibi pro oyuncuların oyunları, sakin oynamak prensiplerine uygun birçok örnek pozisyonla doludur. Pro oyunu çalışmak istiyorsanız, bu iki oyuncunun oyunlarına bakabilirsiniz. Yukarıdaki oyunda görüldüğü gibi, Cho Chikun önce köşeleri oynamış, sonra yaklaşım hamlesi, kenar ve hamle önceliğini elde edince tekrar yaklaşım hamlesi ile devam etmiştir. Bu formül (köşe, yaklaşım, kenarda uzama) doğru uygulandığında, daha oyunun başındayken öne geçmenizi sağlayabilir.

Lee Chango (9p) – Park Yeonghun (9p)

 

Yukarıdaki siyahın hamlelerin akışına dikkat edin. Gayet sağlam ve akış halinde. Köşeleri koruyor, kenarda genişleme hamlesini oynayarak taşları birbirleriyle bağlı tutuyor.

Sakin oynamanın ikinci prensibi : zayıf gruplarınızı öncelikle güçlendirmektir.

Lee Changho (s) (9p) – Lee Jihyun (b) (7p)

 

Siyah’ın 27. hamlesi sizce nedir?

s2 hamlesi sizi kışkırtıyor değil mi?  Bu hamle p2 noktası boş olduğundan ötürü işe yaramaz.  Belki de alt kısımda yapacak başka bir şey kalmadığına hükmedip üst kıyıya oynayarak(m17,l17 gibi) o17 taşına saldırmayı da amaçlamış olabilirsiniz.

Bütün bu hamleler yerine Lee Changho, zayıflığını giderecek daha basit bir hamle yapar : o5

Bu hamle sonrasında hem zayıf grubunu güçlendirmiş olur, hem de devamında üst ya da alt kıyılardan birine oynama fırsatını yaratır.

Sakin oynamanın üçüncü prensibi : zayıf rakip grupları doğrudan esir almaya çalışmadan biraz daha zayıf düşürmeye ve bundan fayda sağlamaya çalışmaktır.

Lee Changho (9p) – Gu Li (9p)

 

Bu pozisyonda çoğumuz Beyaz 16 hamlesine doğrudan saldırmayı düşünürüz. Örneğin;

 

 

Siyah bu devam yolunu oynarsa, anlamsız bir şekilde üst kenarda kendisini zayıflatır. Sağ üst köşedeki kazancı düşündüğünün aksine çok küçük olur. Daha oyunun başında geriye düşer.

Bunun yerine daha sakin bir yaklaşımla taşlarını güçlendirebilir, pozisyonunu koruyabilir. Ama nasıl?

 

 

 

 

 

Lee Changho (Siyah), beyaz taşları ayırma tehdidinde bulunarak kendi zayıflıklarını giderir. Siyah 27 büyük bir köşe kapama hamledir. Aynı zamanda sağ kenardaki grubu da yaşamaktadır.

Pro oyuncuların açılışlarına baktığımızda, taşlarını zayıflatacak, rakip tarafından sürekli kovalanmak suretiyle oyunda pasif düşecekleri hamlelerden kaçınırlar. Bunun yerine gruplarını çoğu zaman güçlü tutarlar,  geride zayıf bir grup bırakıp tahtanın başka bir tarafında yeni bir cephe açmazlar.

 

 

Sakin oynamanın dördüncü prensibi : rakibin baskın olduğu bir bölgeye girmek istediğinizde, alternatifli pozisyon(miai) oluşturarak o bölgedeki etkinizi garantiye almaktır.

Beyaz, sağ taraftaki siyahın potansiyel alanını işgal etmek ister. Sizce nereye oynar?

Hong Kipyo (4p) – Lee Changho (9p)

 

 

R17 olası bir hamle. Ama bu hamle öyle Lee Changho’nun tarzı bir hamle değildir. Çünkü “ya hep ya hiç” durumu oluşturacak büyük bir ko başlatır. Bunun yerine sakin oyun tarzı daima alternatifli hamleleri sever. Rakip taşınıza yaklaşır ya da saldırırsa buna verecek bir sakin bir cevabınız olmalıdır.

 

 

 

 

Şimdi Lee Changho’nun cevabına bakalım.

 

 

 

42 alternatifli bir hamledir.  Siyah köşeyi ya da kenardan birini seçmek zorundadır. Diğer cevaplara baktığımızda bunu açıkça görürüz (bknz. aşağıdaki diyagramlar).

ya da

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak, özellikle 5 kyu ve  altındaki oyunculara sonraki birkaç oyunlarını bu prensiplere katı bir şekilde bağlı kalarak  oynamalarını tavsiye ediyorum. Tamamen normal tarzınız dışında bir oyun sergileyebilirsiniz; fakat ilginç bir şekilde size oyun da kazandıracaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *