Fransızca ve Dil Öğrenme Üzerine

Günlerin sıradanlığından kurtulmak isteyen bir insan yeni bir dil öğrenmeyi denemeli diye düşünüyorum. Bunun bir sebebi, herşeyden önce yaşamınızın belli bir döneminde bir hedef belirlemiş olursunuz. Bu hedef gerçekten bir ihtiyaçsa daha sıkı sarılırsınız, içten gelen bir motivasyonla akışı yakalayabilirsiniz. Akış, günleri sıradan ve rutin olmaktan çıkarır; hedefinize ulaştığınız takdirde ise sizde kalacak bir yetiye de sahip olursunuz.

İlber Ortaylı da dil öğrenme konusuna hayli önem verenlerden. Şu sıralar dinlediğim (sesli kitap) “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” adlı kitabında her kişinin sadece tek bir dille yetinmemesini, ikiden fazla dil öğrenmesi gerektiğinden bahsediyor. Herşeyden önce bu, üzerinde çalıştığınız sahada orijinal kaynakları incelemenize olanak verir. Türkçe kaynakların yetersizliği ortada, aynı zamanda kaliteli içerik sorunu da var. İngilizce bilmek büyük bir artı, ama bunun yanısıra mesleğinizle ilgili kaynakların bol olduğu dilleri de öğrenmekte fayda var.

Ben bu aralar Fransızcaya merak sardım. Bunda en önemli itici güç, hali hazırda Montreal ile iş yapıyor olmam. Her ne kadar iletişimi ingilizce dili üzerinden gerçekleştiriyor olsak da Fransızca öğrenmenin ve kullanmanın hayatıma harika bir artı katacağını düşünüyorum. Duygusal sebepler ise, Fransızcanın aynı zamanda edebiyat dili olması, sizce de kulağa hoş gelen bir tınısı yok mu?

İyi bir seviyede İngilizce ve A2 seviyesinde Rusça bilen biri(A1’e gerilemiş olabilirim bu aralar 🙂 ) olarak Fransızcayı ne kadar sürede öğrenebileceğimi merak ediyorum.

Beni Ne Zorlar?

  • Telaffuz
  • Eril ve Dişil kelimelerin ezberlenmesi. Rusçada çoğunlukla kelimenin son harfinden anlayabiliyoruz, ezberlemeye gerek yoktu, burda ise bir iki istisna dışında var.
  • Sürekli birşeylere başlayıp sonra yarım bırakma huyum.

Kaynaklar

İnternette aşağıdaki kaynakları buldum. Temel seviyede (A2) Fransızca öğrenebilmek için bu siteleri takip edeceğim.

https://www.newsinslowfrench.com/french-for-beginners/1
http://www.frenchtutorial.com/en/
Duolingo 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *